Ortodonti Nedir?

Halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen ortodonti, esasında ortodontinin  anlamı düzgün diş demektir. Ortodonti, çapraşık dişleri, alt ve üst çene dengesizliklerini düzelten bir bilim dalıdır. Diş ve çene bozukluklarına sahip bireylerde, dişlere ve çeneye biyomekanik kuvvetler uygulayarak yapılan ortodonti diş hekimliği, bireylerdeki diş-çene-yüz yapılarının uyumlu ve fonksiyonel hale getirilmesi için çalışmaktadır.

Dişsel düzensizliklerin tedavisi, uygulanan mekanik kuvvetlere karşı periodonsiyumda (dişleri destekleyen kemik ve diş eti lifleri) meydana gelen bir takım biyolojik olayların sonucu olarak, dişlerin kemik içinde bir yerden başka bir yere hareket ettirilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. 

Ortodontik tedavi birçok nedenden dolayı yapılır. Ancak bireylerin öncelikli olarak başvurduğu neden estetiktir. Bunun yanında ortodonti, ağız hijyenine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca konuşma problemlerinin düzeltilmesi için diş diziliminin düzgün olması önemlidir. Ortodonti, çene eklemi problemi olan hastalara da büyük artılar sağlar.