Erken Ortodontik Tedavi

Erken Ortodontik Tedavi

Türk Diş hekimleri Birliği çocuğun süt dişlerinin sürmesinden itibaren aile diş hekimini ziyaret etmeyi önermektedir. Erken çocukluk dönemindeki bu ziyaret çocuğun ömür boyu sürecek diş fırçalama alışkanlığını kazanması açısından çok önemlidir. 

Çoğu ortodontik tedavi 9-14 yaş grubunda başlamasına rağmen, çocuğun ilk ortodontik muayenesi 7 yaşındayken, alt ve üst keser dişler değiştikten sonra yapılmalıdır. 

Dişler düzgün sıralanmış olsa bile kapanış problemi olabilir. Ortodontistler çene gelişimi ve süren daimi dişlerle ilgili problemi bu dönemde fark edebilirler. 7-10 yaş arası ergenlik öncesi dönemde görülmesi çocuğun iskeletsel problemlerinin bu dönemde düzeltilmesine olanak tanır. Ergenlik sonrası dönemde büyüme atağı geçtikten sonra bu tür problemlerin düzeltilmesi daha daha da zorlaşacaktır. Eğer problem sadece dişlerden kaynaklanıyorsa tedavi ergenlik sonrası 11-14 yaş döneminde rahatlıkla yapılabilir. 

Ortodontik tedaviye başlamak için en uygun zaman nedir?

Ortodontist her yaşta tedavi yapabilmesine karşın, ortodontik tedaviye başlamak için optimal bir dönem vardır. Bu en etkili ve en kısa süreli tedavinin olacağı dönemdir. 

Çocuğunuzu ilk kez ortodontiste muayeneye götürmek için en uygun tavsiye edilen yaş 7’dir. Bu erken yaşta tedavi gerekli olmayabilir, ancak yapılacak iyi bir muayene sonrası tedaviye başlamak için en uygun dönem hakkında karar sahibi olunur.

Erken Ortodontik muayenenin yararları nelerdir ?

Erken dönemde yapılan ortodontik muayene, varolan problemlerin önceden tespitini ve bunların düzeltiminin daha kısa sürede olmasına yardımcı olur. Ortodontist problemin nedenine bağlı olarak, büyüme ve gelişimin en uygun döneminde başlamak için hastayı periyodik kontrollere alıp tedavi için bekleyebilir. Erken dönemde tespit edilen her problem, çocuğunuzun erken ortodontik tedaviye ihtiyacı olduğu anlamına gelmez.