Hareketli Tedaviler

Henüz daimi dişlenme tamamlanmamış bireylerdeki ortodontik sorunlar, hastatarafından takılıp çıkartılabilen plastik damaklık ve tellerden oluşan hareketli apareyler ile çözülebilmektedir.

Alışma süresi: Hareketli apareyler tipine göre konuşmayı ve özellikle yutkunmayı zorlaştırırlar.
Konuşma, ilk adaptasyon dönemi olan bir hafta sonunda normale dönecektir, bu yüzden moral bozulmaması önerilir.

Kullanım süresi: Hareketli apareyler her ne kadar ağızdan çıkarılabilse de tüm gün boyunca takmak gerekir. Sadece yemeklerde çıkarılması uygundur.
Yemek süreleri de çok uzun olamamalı, yarım saati geçmemelidir. Yemekler arasında 

ara öğünler, abur cuburlar yenmemesi apareyin ağızda kalma süresi açısındangereklidir. Özellikle vidalı apareylerde tüm gün kullanım çok önemlidir.
Vidalı apareyler bir bakıma nankör apareylerdir. Uzun süre iyi kullanılsa dahi yarım gün veya bir gün takılmama durumunda bütün yapılan işlemler boşa gidecektir. Bu yüzden büyük bir disiplin içinde ortodonti uzmanı tamam deyinceye kadar aparey takılmalıdır.

Aparey temizliği: Apareylerin temizliği de önemlidir. Bunun için nasıl dişlerimizi fırça ve macunla temizliyorsak apareyin damağa değen yüzeyleri diş fırçası ve macunla temizlenmelidir. Ayrıca aparey 15 dakikayı geçmemek üzere haftada iki kere diş protezi temizleme tableti içine atılmış bir bardak suda bekletilerek temizlenmelidir.

Yemek yerken: Apareyler yemek esnasında çıkarıldıklarında sadece ve sadece aparey kutularında bekletilmelidir. Bu kutular özel kutular olup kırılmalara ve darbelere karşı dirençlidir. Kesinlikle apareyler peçeteye sarılıp, açıkta bırakılmamalıdır çünkü üzerindeki teller zarar görebilir, apareylerin kaybolabilir veya üzerine dikkatsizce basılabilir.

.