Online Ön Randevu

Aşağıdaki formu doldurarak online ön randevu alabilirsiniz.

RANDEVU
AL

TEDAVİLERİMİZ

TEDAVİLERİMİZ

Fonksiyonel Apareyler

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Fonksiyonel Apareyler

Diş çapraşıklıkları ve çene bozuklukları gibi sık görülen ortodontik problemler, teknolojik gelişmeler ile birlikte çözüme kavuşturulabiliyor. Her geçen gün gelişen ortodonti tedavi yöntemleri de süreci hem kısaltıyor hem de bir hayli kolay hale getiriyor. Dişlerin dizilimlerinde görülen sorunlar ile çenede görülen bozukluklar için tedavi, farklı bir şekilde yürütülüyor. Başarılı sonuçları ile son yıllarda giderek popüler hale gelen fonksiyonel apareyler ve çeşitli braketler, tedavilerin de temelini oluşturuyor.

Fonksiyonel Apareyler Nelerdir?

Belirtilerini erken yaşlarda hissettiren çene bozukluklarının tedavilerinde kullanılan fonksiyonel apareyler, çenenin gelişiminde büyük rol oynuyor. Fonksiyonel apareylerin temel amacı, kas kuvvetini kemiğe iletmek ve böylece sağlıklı bir çene formu oluşturmak olarak özetleniyor. Alt çenenin önde ya da üst çenenin arkada konumlandığı çene bozukluklarında fonksiyonel apareyler alt çeneye yerleştiriliyor ve böylece çenenin doğru konuma yerleştirilmesi sağlanıyor. Aparey yardımıyla doğru konuma sabitlenen çene, bu sayede zaman içerisinde ideal formuna kavuşuyor. İkiz blok, manyetik, forsus gibi çeşitli fonksiyonel aparey türü bulunuyor ve bunlar arasındaki tercih, uzman diş hekiminin inisiyatifinde oluyor. Hastanın durumu ile birlikte çene bozukluğunun şiddeti ya da farklı parametreler, tedavi sürecini etkileyebildiği gibi hareketli ya da sabit fonksiyonel aparey tercihini de büyük oranda etkiliyor.

Braket Çeşitleri

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Braket Çeşitleri

Diş teli tedavilerinde diş üzerine yerleştirilen braketler, özellikle ergenlik çağındaki bireyler için istenmeyen bir duruma sebebiyet veriyor. Yanlış bilinç doğrultusunda tedavinin sonucundan ziyade şekli ön plana çıkarılıyor. Ancak ortodontide görülen gelişmeler, tedavi sürecini bütünüyle iyileştiriyor. Böylece hastanın önüne farklı braket alternatifleri çıkarılabiliyor.

Invisalign adı verilen ve halk arasında diş telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinen tedavi türünde klasik metal braketler kullanılmıyor. Lingual braketler dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilen braketlere verilen isimken bu tedavi yöntemi de bir hayli sık tercih ediliyor. Metal braketler geçmiş yıllardaki popülerliğini yitirse de etkin bir tedavi olması sayesinde halen daha seçilebiliyor. Metal rengine karşı olumsuz duranlar için farklı renklerde braketler de sunulabiliyor. Ayrıca hem materyal dayanıklılığı hem de estetik görünümü ile ön plana çıkan seramik braketler de braket çeşitlerinden bir diğerini oluşturuyor.

Nasıl Kullanılır?

Ağız içi fonksiyonel apareylerin kullanım süresi hastanın ve bozuklukların durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 3-10 ay olarak kabul ediliyor. Kullanım sırasında hastanın yapması gereken tek şey ise düzenli bakımlar oluyor. Braketlerin kullanımı ise diş teli tedavisi ile birlikte değişiyor ve yine düzenli bakım, kullanım sağlığı açısından oldukça değerli görülüyor. 

Pekiştirme Tedavisi

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Pekiştirme Tedavisi

Braketlerinizin çıkartıldığı gün sizi hiçbir ek tedavi uygulamadan evinize gönderirsek çok kısa bir süre sonra dişlerinizde yeniden bozulmalar olur. Ortodontik tedavi süresince dişler hareket ederken dişin etrafındaki komşu yapılarda (kemik, periodontal ligament) birtakım değişiklikler olur.
Bu dokuların yeni duruma adapte olması için biraz zamana ihtiyaç vardır. Adaptasyon sürecinde yapılan müdahalelere pekiştirme tedavisi, uygulanan apareylere ise pekiştirme apareyleri denilir.

Pekiştirme tedavisi aktif bir tedavi değildir.


Doktorunuz sizin için en uygun pekiştirme apareyini belirleyip, braketlerinizin çıkartıldığı gün ya da en kısa zamanda apareylerinizi takar. Bu apareyler dişlere herhangi bir kuvvet uygulamazlar ve estetik olarak da problem oluşturmazlar. Doktorunuz sizi belki birkaç seans daha görmek isteyebilir.

Invisalign

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Invisalign

Invisalign Sisteminin her bir yenilikçi özelliği hak ettiğiniz gülümsemeyi ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bu yüzden milyonlarca insan hayatlarını çıkarılabilir, neredeyse görünmez alignerlarımızla değiştirdiler. 

Dişlerinizi azar azar hareket ettirmek için özel yapılmıştır, her bir küçük hareket sizi nazikçe, etkili ve hassas biçimde bir sonraki halinize bir adım daha yaklaştırır.  

Dudak - Damak Yarıkları

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Dudak - Damak Yarıkları

Dudak Damak Yarığı, anne karnında, çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkar. Halk arasında tavşan dudak olarak bilinir.

Türkiye’de her 1000 doğumdan birinde görülür. Bebekte dudak yarığı, damak yarığı ya da her ikisi birden olabilir. Ortodontistler dudak damak yarıklı bireylerin hayatlarında büyük ve hayati rol oynarlar.
Ortodontistler, doğumu takip eden 1. gün ile 20’li yaşlara kadar geçen uzun bir yaşam aralığında, çeşitli dönemlerde hastanın tedavisinde aktif rol oynarlar. Bebek damağında bir yarık ile doğmuşsa, ilk önce müdahale edilmesi gereken konu beslenmedir.

Doğumu takiben 1-2 gün içinde bebekler ortodonti kliniklerine sevk edilirler. Damağında yarık olan bebek anne memesini veya biberonu olması gerektiği gibi ememez. Emme fonksiyonunu, dolayısıyla beslenmeyi düzene sokabilmek için öncelikle “beslenme plakları” yapılması gerekebilir.

Böylece bebeğin aldığı besini yutabilmesi ve dolayısıyla sağlıklı beslenebilmesi sağlanır. Bu erken dönemde, beslenme plakları dışında farklı uygulamalar da mevcuttur. Bu uygulamalar ile bebeğin 4-6 aylık olduğunda geçireceği dudak kapatma ameliyatına kadar ağız içi ve burun dokularına şekil verilmesi ve böylelikle ameliyatın başarısının arttırılması da mümkündür.

Bu alternatiflerin de ortodontistler ile görüşülmesi ve detaylı bilgi alınması yerinde olacaktır. Dudak-damak yarığına sahip olan çocuğunuzun 7-8 yaş civarında bir ortodontist muayenesine götürülmesi gerekmektedir. Ortodontist gerekli görürse hemen, gerek görmezse biraz daha ileri yaşlarda sizi tekrar tedaviye alacaktır.
Üst çeneyi genişletecek, öne alacak, dişleri düzeltecek tedaviler uygulayacaktır. Üst köpek dişleri genellikle yarık olan bölgede konumlanırlar. Bu sebeple köpek dişlerinin sürmesinde sorunlar yaşanabilir.

Ortodontist ve cerrahlar bu dişlerin sürme dönemleri yaklaştığında yarık bölgesine kemik ilavesi yaparlar. Bu konuda da hekimlerinize danışmanız gerekmektedir. .

Çene Eklemi Hastalıkları (TME)

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Çene Eklemi Hastalıkları (TME)

Çene Eklemi Hastalıkları ve tedavi süreci

Genellikle çene ağrısı sonrasında doktora gidildiğinde teşhis koyulan bir rahatsızlık olan çene eklemi hastalıkları ağzın tek tarafında görülebileceği gibi her iki tarafta da oluşabilir. Çiğneme esnasında rahatsız edici bir his veren hastalık farklı nedenlerle oluşabilir. Zaman kaybetmeden bir uzmana danışıldığında ise kısa sürede tedavi edilmesi mümkünken ihmal edilmesi durumunda boyun çevresinde oluşabilecek rahatsızlıklara neden olabilir.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarının Nedenleri Nelerdir?

Çene ekleminde oluşabilecek bozulmaların ana nedenleri kaslardaki yaralanmalar nedeniyle oluşan iltihaptır. Çene eklemindeki iltihaplanma ise yüzünüzün şişmesine, çeneden ses gelmesine neden olabileceği gibi migren tarzı baş ağrılarıyla da kendini belli edebilir.

Çene ekleminin iltihaplanma nedeni kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekle beraber belli başlı sebepler vardır.

Sık sık sakız çiğnemek ve çiğnenen sakızların sert olması

Diş tellerinin yaptığı baskı

Kişide görülen kas hastalıkları

Uzun süre devam eden duruş bozuklukları

Stres nedeniyle gün içerisinde dişlerin sıkılması

Bir kaza esnasında dişler yanlış pozisyondayken güçlü bir darbe alınması

Çene Eklem Hastalıkları Tedavisi

Çene eklem hastalıklarının tedavisinde hastalığın nedeni ve seviyesi göz önünde bulundurulur. Travma sonrasında ve zaman içerisinde oluşan hastalıkta farklı tedaviler uygulanabilir.

Hastalığın nedeni bir kaza ya da alınan güçlü bir darbe ise çözüm genellikle ameliyattır.

Hafif düzeydeki bozukluklarda belirli bir süre diş teli ya da splint kullanımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Özellikle stres kaynaklı çene eklem bozukluklarında gece uyurken ya da stresli bir işle uğraşırken ısırma plağı kullanmanın faydasını görebilirsiniz.

Çene eklemi hafif şekilde bozuksa doktor kontrolünde kas gevşetici veya ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Bir süre fizik tedavi alarak çeşitli çene hareketleri ile çene kasalarınızı güçlendirirken kaslarınızın esnekliklerini artırabilirsiniz.

Dijital Eklem Splinti Nedir ?

Çene hastalıklarının tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında splint kullanımı gelir. Dişlerin arasına koyularak kullanılan ürün genellikle şeffaf formda olmakla beraber farklı modelleri de mevcuttur. Splint ağza yerleştirilerek ısırılır ve çenenin doğru formda kalmasını sağlanır. Zaman içerisinde çene doğru şekline kavuşur ve çenedeki sorun ortadan kalkar.

Eklem Splintini Ne Kadar Süre Kullanacağım?

Çene ve eklem hastalıklarında kullanılan eklem splintinin kullanım süresi hastalığın seyrine göre değişiklik gösterebilir. İlk olarak çene röntgeni çekilir ve hastalığın durumu gözlenir. Diş doktorunun önerisi doğrultusunda günün belirli saatlerinde ya da tüm gün kullanılabilir. Ara ara çene kontrol edilerek splintin kullanım süresi belirlenmekle beraber ortalama olarak 3 ile 6 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Ortognatik Cerrahi

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Ortognatik Cerrahi

Ağız ve diş sağlığına ilişkin belki de en sık görülen problemler olan yanlış diş dizilimleri ve çene bozuklukları, özel tedavi yöntemleri sayesinde rahatlıkla çözüme kavuşturulabiliyor. Gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar, hemen her tedavi sürecini giderek daha kolay hale getiriyor. Böylesi bir cerrahi alanı olan ortognatik cerrahi de sonuçları sayesinde yüz güldürüyor. Ortodonti tedavileri ile birlikte planlanabilecek ortognatik cerrahi işlemleri, süreç sonucunda bütüncül bir fayda sağlamış oluyor. 

Ortognatik Cerrahi (Çene Cerrahisi) Nedir?

Çenelerde görülen yapısal bozukluklar ya da çene konumlarında görülen yanlışlıkların tedavisi, ortognatik cerrahi dalı altında gerçekleştiriliyor. Temel olarak çene cerrahisi olarak çevrilebilecek ortognatik cerrahi alt ve üst çenenin birbirleri ile ilişkisinin yanı sıra diş ve çeneler arasındaki ilişkilerin de sağlıklı bir hal almasına olanak tanıyor. Yani çenede bulunan her türlü problem, ortognatik cerahi ile çözülüyor. Ortognatik cerrahi sonrası hem fonksiyonel yarar görülürken hem de estetik görünüme de katkı sağlanıyor.

Ortodonti ile Ortognatik Cerrahi Ayrı İşlemler Midir?

Ortodonti ile ortognatik cerrahi arasında büyük farkların olduğu ancak yapılan tedavilerin her iki cerrahi alanı da kapsayabileceği söylenebilir. Genel itibarıyla dişlerdeki dizilim problemleri ya da konum sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler ortodonti başlığı altında toplanıyor. Ortognatik cerrahi ise çene bozukluklarına odaklanıyor. Ortognatik tedavilerde ortodontistler ile ortak bir çalışma yapılabileceği gibi ortodontik tedavilerde de ortognatik uzmanları görev alabiliyor.

Ortognatik Cerrahi İşlemleri Riskli Midir?

Cerrahi her operasyonda olduğu gibi ortognatik cerrahi işlemlerinde de riskin sıfır olduğu söylenemiyor ancak genel anestezi yapılarak gerçekleştirilen bu işlemler, hastaya herhangi bir ağrı yaşatmıyor. Alanında uzman diş hekimlerine başvurulması, ortognatik cerrahi işlemlerinde de şiddetle tavsiye ediliyor. Ameliyat öncesinde, ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında yapmanız/yapmamanız gereken şeyler size söylenecektir. Tüm bu uyarılara uymanız halinde ortognatik cerrahi işlemlerinden korkmanızı gerektirecek herhangi bir durum bulunmuyor.

Çene Ameliyatı Sonrası Beni Neler Bekler?

Ameliyat sonrasında verilen ağrı kesiciler ağrıyı minimum seviyeye indiriyor. Genellikle bir günlük bir dinlenme süresi öngörülüyor ve hasta, ameliyattan bir gün sonra taburcu olabiliyor. İlk günlerde hafif ağrılar görülebiliyor ancak bu durum da giderek ortadan kalkıyor. Ameliyattan sonraki ilk bir hafta özel aparatlar sayesinde kemik kaynaşması sağlanıyor. Kısa bir süreliğine yalnızca sıvı ile beslenmeniz gerekirken sonraları bu kısıtlama da kalmıyor. İlk kontrolün ardından uzman diş hekimlerinizin önereceği çene egzersizleri sonucunda hayatınıza daha sağlıklı bir şekilde devam etmeniz sağlanıyor.

Blog&Haberler

Blog&Haberler

15 Ocak 2021 , Cuma
Ortodontik Tedavi Kimlere Gerekli?

Ortodontik tedavi, kalıcı dişlerin düzgün çıkmasını sağlamanın gerekli olduğu zamanlarda uygulanabilir. Yedi yaşından itibaren başlayan ortodontik tedavi, gençlerde ve yetişkinlerde de ihtiyaç duyulduğu takdirde uygulanır.

DAHA FAZLA
15 Ocak 2021 , Cuma
Invisalign (Telsiz Ortodonti) Nedir?

Telsiz ortodonti olarak bilinen invisalign teknolojisi sayesinde çapraşık dişler braket kullanılmadan görünmez şeffaf plaklar ile düzeltilmektedir.

DAHA FAZLA
15 Ocak 2021 , Cuma
Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik cerrahi olarak da bilinen çene cerrahisi, çene kemiklerindeki düzensizlikleri gidermek, çenenin çalışma şeklini iyileştirmek için çenenin ve dişlerin yeniden hizalandırılmasını kapsar.

DAHA FAZLA

TÜM YAZILAR