Online Ön Randevu

Aşağıdaki formu doldurarak online ön randevu alabilirsiniz.

RANDEVU
AL

Ghizlane Blog | Dijital Eklem Splinti Nedir ?
22 Mart 2020 , Pazar
Dijital Eklem Splinti Nedir ?

Çene Eklemi Hastalıkları nasıl kulanılır ?

Eskişehir’de Çene Eklemi Hastalıkları ve tedavi süreci konusunda ortodontist Ghizlane Genç tarafından bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Genellikle çene ağrısı sonrasında doktora gidildiğinde teşhis koyulan bir rahatsızlık olan çene eklemi hastalıkları ağzın tek tarafında görülebileceği gibi her iki tarafta da oluşabilir. Çiğneme esnasında rahatsız edici bir his veren hastalık farklı nedenlerle oluşabilir. Zaman kaybetmeden bir uzmana danışıldığında ise kısa sürede tedavi edilmesi mümkünken ihmal edilmesi durumunda boyun çevresinde oluşabilecek rahatsızlıklara neden olabilir.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarının Nedenleri Nelerdir?

Çene ekleminde oluşabilecek bozulmaların ana nedenleri kaslardaki yaralanmalar nedeniyle oluşan iltihaptır. Çene eklemindeki iltihaplanma ise yüzünüzün şişmesine, çeneden ses gelmesine neden olabileceği gibi migren tarzı baş ağrılarıyla da kendini belli edebilir.

Çene ekleminin iltihaplanma nedeni kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekle beraber belli başlı sebepler vardır.

 • Sık sık sakız çiğnemek ve çiğnenen sakızların sert olması
 • Diş tellerinin yaptığı baskı
 • Kişide görülen kas hastalıkları
 • Uzun süre devam eden duruş bozuklukları
 • Stres nedeniyle gün içerisinde dişlerin sıkılması
 • Bir kaza esnasında dişler yanlış pozisyondayken güçlü bir darbe alınması

Çene Eklem Hastalıkları Tedavisi

Çene eklem hastalıklarının tedavisinde hastalığın nedeni ve seviyesi göz önünde bulundurulur. Travma sonrasında ve zaman içerisinde oluşan hastalıkta farklı tedaviler uygulanabilir.

 • Hastalığın nedeni bir kaza ya da alınan güçlü bir darbe ise çözüm genellikle ameliyattır.
 • Hafif düzeydeki bozukluklarda belirli bir süre diş teli ya da splint kullanımına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Özellikle stres kaynaklı çene eklem bozukluklarında gece uyurken ya da stresli bir işle uğraşırken ısırma plağı kullanmanın faydasını görebilirsiniz.
 • Çene eklemi hafif şekilde bozuksa doktor kontrolünde kas gevşetici veya ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Bir süre fizik tedavi alarak çeşitli çene hareketleri ile çene kasalarınızı güçlendirirken kaslarınızın esnekliklerini artırabilirsiniz.

Dijital Eklem Splinti Nedir ?

Çene hastalıklarının tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında splint kullanımı gelir. Dişlerin arasına koyularak kullanılan ürün genellikle şeffaf formda olmakla beraber farklı modelleri de mevcuttur. Splint ağza yerleştirilerek ısırılır ve çenenin doğru formda kalmasını sağlanır. Zaman içerisinde çene doğru şekline kavuşur ve çenedeki sorun ortadan kalkar.

Eklem Splintini Ne Kadar Süre Kullanacağım?

Çene ve eklem hastalıklarında kullanılan eklem splintinin kullanım süresi hastalığın seyrine göre değişiklik gösterebilir. İlk olarak çene röntgeni çekilir ve hastalığın durumu gözlenir. Diş doktorunun önerisi doğrultusunda günün belirli saatlerinde ya da tüm gün kullanılabilir. Ara ara çene kontrol edilerek splintin kullanım süresi belirlenmekle beraber ortalama olarak 3 ile 6 saat arasında değişiklik gösterebilir.

15 Ocak 2021 , Cuma
Ortodontik Tedavi Kimlere Gerekli?

Ortodontik tedavi, kalıcı dişlerin düzgün çıkmasını sağlamanın gerekli olduğu zamanlarda uygulanabilir. Yedi yaşından itibaren başlayan ortodontik tedavi, gençlerde ve yetişkinlerde de ihtiyaç duyulduğu takdirde uygulanır.

DAHA FAZLA
15 Ocak 2021 , Cuma
Telsiz Ortodonti Nedir?

Telsiz ortodonti olarak bilinen invisalign teknolojisi sayesinde çapraşık dişler braket kullanılmadan görünmez şeffaf plaklar ile düzeltilmektedir.

DAHA FAZLA

DAHA FAZLA YÜKLE