Online Ön Randevu

Aşağıdaki formu doldurarak online ön randevu alabilirsiniz.

RANDEVU
AL

ORTODONTİ

ORTODONTİ

Ortodonti Nedir?

Ghizlane | ORTODONTİ

Halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen ortodonti, esasında ortodontinin anlamı düzgün diş demektir. Ortodonti, çapraşık dişleri, alt ve üst çene dengesizliklerini düzelten bir bilim dalıdır. Diş ve çene bozukluklarına sahip bireylerde, dişlere ve çeneye biyomekanik kuvvetler uygulayarak yapılan ortodonti diş hekimliği, bireylerdeki diş-çene-yüz yapılarının uyumlu ve fonksiyonel hale getirilmesi için çalışmaktadır.

Dişsel düzensizliklerin tedavisi, uygulanan mekanik kuvvetlere karşı periodonsiyumda (dişleri destekleyen kemik ve diş eti lifleri) meydana gelen bir takım biyolojik olayların sonucu olarak, dişlerin kemik içinde bir yerden başka bir yere hareket ettirilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Ortodontik tedavi birçok nedenden dolayı yapılır. Ancak bireylerin öncelikli olarak başvurduğu neden estetiktir. Bunun yanında ortodonti, ağız hijyenine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca konuşma problemlerinin düzeltilmesi için diş diziliminin düzgün olması önemlidir. Ortodonti, çene eklemi problemi olan hastalara da büyük artılar sağlar.

Neden Ortodonti?

Neden Ortodonti?

Çapraşık dişlerle ağız hijyeni sağlamak daha güçtür. Bu yüzden diş dizilimi düzgün olmayan bireylerde dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur. Sağlık: Çapraşıklıkta ve eklem ilişkisi bozuk olduğunda çiğneme tam yapılmaz sindirim sisteminde bir takım problemler başlar.

Fonksiyon: Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemlere yok açabilir. Estetik: Estetik olarak diş diziliminden rahatsız olan hastalar, tedavi sürecinden sonra inanılmaz değişikliklere kavuşabilirler.

Ghizlane | ORTODONTİ

Erken Ortodontik Tedavi

Türk Diş hekimleri Birliği çocuğun süt dişlerinin sürmesinden itibaren aile diş hekimini ziyaret etmeyi önermektedir. Erken çocukluk dönemindeki bu ziyaret çocuğun ömür boyu sürecek diş fırçalama alışkanlığını kazanması açısından çok önemlidir.

Çoğu ortodontik tedavi 9-14 yaş grubunda başlamasına rağmen, çocuğun ilk ortodontik muayenesi 7 yaşındayken, alt ve üst keser dişler değiştikten sonra yapılmalıdır.

Dişler düzgün sıralanmış olsa bile kapanış problemi olabilir. Ortodontistler çene gelişimi ve süren daimi dişlerle ilgili problemi bu dönemde fark edebilirler. 7-10 yaş arası ergenlik öncesi dönemde görülmesi çocuğun iskeletsel problemlerinin bu dönemde düzeltilmesine olanak tanır. Ergenlik sonrası dönemde büyüme atağı geçtikten sonra bu tür problemlerin düzeltilmesi daha daha da zorlaşacaktır. Eğer problem sadece dişlerden kaynaklanıyorsa tedavi ergenlik sonrası 11-14 yaş döneminde rahatlıkla yapılabilir.

Ortodontik tedaviye başlamak için en uygun zaman nedir?
Ortodontist her yaşta tedavi yapabilmesine karşın, ortodontik tedaviye başlamak için optimal bir dönem vardır. Bu en etkili ve en kısa süreli tedavinin olacağı dönemdir.

Çocuğunuzu ilk kez ortodontiste muayeneye götürmek için en uygun tavsiye edilen yaş 7’dir. Bu erken yaşta tedavi gerekli olmayabilir, ancak yapılacak iyi bir muayene sonrası tedaviye başlamak için en uygun dönem hakkında karar sahibi olunur.

Erken Ortodontik muayenenin yararları nelerdir ?
Erken dönemde yapılan ortodontik muayene, varolan problemlerin önceden tespitini ve bunların düzeltiminin daha kısa sürede olmasına yardımcı olur. Ortodontist problemin nedenine bağlı olarak, büyüme ve gelişimin en uygun döneminde başlamak için hastayı periyodik kontrollere alıp tedavi için bekleyebilir. Erken dönemde tespit edilen her problem, çocuğunuzun erken ortodontik tedaviye ihtiyacı olduğu anlamına gelmez.

Ghizlane | ORTODONTİ

Ortodontik Bozuklukların Nedenleri

 • 01

  Koruyucu hekimliğin hastalara sunduğu olanaklardan yararlanılmamış olabilir; örneğin süt dişlerindeki çürükler “nasıl olsa değişecek” mantığıyla tedavi edilmemiş, zamanından önce dişler çekilmiş, flourlama ve fissür koruyucu uygulamaları göz ardı edilmiş olabilir.

 • 02

  Genetik faktörler: Özellikle iskeletsel bozukluğu olan bireylerde soy geçmişte benzer bir anormalinin olup olmadığı önemlidir. Kalıtımsal diş eksiklikleri, dar üst çene, çapraşıklık problemleri de kalıtımsal olarak çocuğa geçebilmektedir. Bu durumda ortodontik sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Yapılması gereken ise çocuğu süt dişlenme döneminden başlayarak düzenli diş hekimi kontrolüne götürmektir.

 • 03

  Kulak-burun-boğaz problemleri: (Bademcik iltihabı, burun ve geniz eti varlığı; sürekli ağzı solunumu gibi) Çene kemiklerinin şekillenmesinde engel oluşturabilir ve diş sürme bozuklukları yaratabilir.

 • 04

  Kötü alışkanlıklar: Parmak emme, uzun süre yalancı emzik veya biberon kullanma, dil emme, dudak emme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar da diş ve çene yapılarında ortodontik bozukluklara neden olabilmektedir.

Özel Durumlar

Bu özel problemler erken dönemde müdahale edilmesi gereken problemlerdir. Erken tedavi özellikle çocuğunuzun kendine güvenini kazanması için oldukça önemlidir.

 • Erken veya geç diş kaybı

 • Isırma veya çiğnemede güçlük

 • Ağız solunumundan kaynaklanan özel durumlar

 • Parmak emmeden kaynaklanan özel durumlar

 • Çapraşıklık, arka arkaya sıralanmış keser dişler

 • Çenelerde kayma

 • Bazı sesleri çıkarmada güçlük

 • Çenelerinin çok önde veya geride konumlanması

 • Dişlerini çok sıkma veya gıcırdatması

Ortodontik Problemler

Ortodontik problemleri temel olarak 3 ana sınıfa ayırabiliriz.

 • Sınıf 1

  İki çenenin normal olduğu, sadece dişsel çapraşıklığın olduğu durumlar.

 • Sınıf 2

  Üst çenenin önde olduğu ya da alt çenenin geride olduğu durumlar.

 • Sınıf 3

  Alt çenenin önde olduğu, üst çenenin geride olduğu durumlar.

Blog&Haberler

Blog&Haberler

31 Mayıs 2023 , Çarşamba
Eskişehir Şeffaf Plak Tedavisi

Eskişehir şeffaf plak, bozuk diş pozisyonlarının, ideal pozisyonlarına gelmesi için kullanılan ve neredeyse hiç belli olmayan ortodontik tedavi yöntemidir.

DAHA FAZLA
16 Şubat 2023 , Perşembe
Eskişehir Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi ile ortodontik tedaviler ile çözülemeyen problemler tedavi edilebilir.

DAHA FAZLA
30 Ocak 2023 , Pazartesi
Diş Beyazlatma Eskişehir

Sağlıklı dişlere sahip olmak ne kadar önemli ise beyaz dişlere sahip olmak da estetik açıdan oldukça büyük önem taşır.

DAHA FAZLA

TÜM YAZILAR

Ghizlane Genç Whatsapp