Online Ön Randevu

Aşağıdaki formu doldurarak online ön randevu alabilirsiniz.

RANDEVU
AL

TEDAVİLERİMİZ

TEDAVİLERİMİZ

Hareketli Tedaviler

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Hareketli Tedaviler

Henüz daimi dişlenme tamamlanmamış bireylerdeki ortodontik sorunlar, hastatarafından takılıp çıkartılabilen plastik damaklık ve tellerden oluşan hareketli apareyler ile çözülebilmektedir.

Alışma süresi: Hareketli apareyler tipine göre konuşmayı ve özellikle yutkunmayı zorlaştırırlar.
Konuşma, ilk adaptasyon dönemi olan bir hafta sonunda normale dönecektir, bu yüzden moral bozulmaması önerilir.

Kullanım süresi: Hareketli apareyler her ne kadar ağızdan çıkarılabilse de tüm gün boyunca takmak gerekir. Sadece yemeklerde çıkarılması uygundur. Yemek süreleri de çok uzun olamamalı, yarım saati geçmemelidir. Yemekler arasında ara öğünler, abur cuburlar yenmemesi apareyin ağızda kalma süresi açısındangereklidir. Özellikle vidalı apareylerde tüm gün kullanım çok önemlidir.

Vidalı apareyler bir bakıma nankör apareylerdir. Uzun süre iyi kullanılsa dahi yarım gün veya bir gün takılmama durumunda bütün yapılan işlemler boşa gidecektir. Bu yüzden büyük bir disiplin içinde ortodonti uzmanı tamam deyinceye kadar aparey takılmalıdır.

Aparey temizliği: Apareylerin temizliği de önemlidir. Bunun için nasıl dişlerimizi fırça ve macunla temizliyorsak apareyin damağa değen yüzeyleri diş fırçası ve macunla temizlenmelidir. Ayrıca aparey 15 dakikayı geçmemek üzere haftada iki kere diş protezi temizleme tableti içine atılmış bir bardak suda bekletilerek temizlenmelidir.

Yemek yerken: Apareyler yemek esnasında çıkarıldıklarında sadece ve sadece aparey kutularında bekletilmelidir. Bu kutular özel kutular olup kırılmalara ve darbelere karşı dirençlidir. Kesinlikle apareyler peçeteye sarılıp, açıkta bırakılmamalıdır çünkü üzerindeki teller zarar görebilir, apareylerin kaybolabilir veya üzerine dikkatsizce basılabilir.

Fonksiyonel Apareyler

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Fonksiyonel Apareyler

Organlara ait fonksiyonel uyarılar aracılığıyla meydana gelen dokusal değişimler sonucunda, çenelerle ilgili anomalilerin tedavi edilmesi fonksiyonel ortopedik tedavi olarak isimlendirilmekte olup, bu şekilde yapılan tedavilerde kullanılan apareylere de fonksiyonel apareyler denilmektedir. 

Fonksiyonel apereylerin kullanımıyla bireylerin kendi fizyoanatomik yapılarından kaynaklanan kuvvetlerin etkisiyle diş-çene-yüz kompleksini ilgilendiren düzensizliklerin giderilmesi mümkündür.

Braket Çeşitleri

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Braket Çeşitleri

1. Metal Braket
2. Şeffaf ya da seramik braket
3. Lingual
4. Invisalign Teknik

Pekiştirme Tedavisi

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Pekiştirme Tedavisi

Braketlerinizin çıkartıldığı gün sizi hiçbir ek tedavi uygulamadan evinize gönderirsek çok kısa bir süre sonra dişlerinizde yeniden bozulmalar olur. Ortodontik tedavi süresince dişler hareket ederken dişin etrafındaki komşu yapılarda (kemik, periodontal ligament) birtakım değişiklikler olur.
Bu dokuların yeni duruma adapte olması için biraz zamana ihtiyaç vardır. Adaptasyon sürecinde yapılan müdahalelere pekiştirme tedavisi, uygulanan apareylere ise pekiştirme apareyleri denilir.

Pekiştirme tedavisi aktif bir tedavi değildir.


Doktorunuz sizin için en uygun pekiştirme apareyini belirleyip, braketlerinizin çıkartıldığı gün ya da en kısa zamanda apareylerinizi takar. Bu apareyler dişlere herhangi bir kuvvet uygulamazlar ve estetik olarak da problem oluşturmazlar. Doktorunuz sizi belki birkaç seans daha görmek isteyebilir.

Invisalign

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Invisalign

Invisalign Sisteminin her bir yenilikçi özelliği hak ettiğiniz gülümsemeyi ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bu yüzden milyonlarca insan hayatlarını çıkarılabilir, neredeyse görünmez alignerlarımızla değiştirdiler. 

Dişlerinizi azar azar hareket ettirmek için özel yapılmıştır, her bir küçük hareket sizi nazikçe, etkili ve hassas biçimde bir sonraki halinize bir adım daha yaklaştırır.  

Dudak - Damak Yarıkları

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Dudak - Damak Yarıkları

Dudak Damak Yarığı, anne karnında, çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkar. Halk arasında tavşan dudak olarak bilinir.

Türkiye’de her 1000 doğumdan birinde görülür. Bebekte dudak yarığı, damak yarığı ya da her ikisi birden olabilir. Ortodontistler dudak damak yarıklı bireylerin hayatlarında büyük ve hayati rol oynarlar.
Ortodontistler, doğumu takip eden 1. gün ile 20’li yaşlara kadar geçen uzun bir yaşam aralığında, çeşitli dönemlerde hastanın tedavisinde aktif rol oynarlar. Bebek damağında bir yarık ile doğmuşsa, ilk önce müdahale edilmesi gereken konu beslenmedir.

Doğumu takiben 1-2 gün içinde bebekler ortodonti kliniklerine sevk edilirler. Damağında yarık olan bebek anne memesini veya biberonu olması gerektiği gibi ememez. Emme fonksiyonunu, dolayısıyla beslenmeyi düzene sokabilmek için öncelikle “beslenme plakları” yapılması gerekebilir.

Böylece bebeğin aldığı besini yutabilmesi ve dolayısıyla sağlıklı beslenebilmesi sağlanır. Bu erken dönemde, beslenme plakları dışında farklı uygulamalar da mevcuttur. Bu uygulamalar ile bebeğin 4-6 aylık olduğunda geçireceği dudak kapatma ameliyatına kadar ağız içi ve burun dokularına şekil verilmesi ve böylelikle ameliyatın başarısının arttırılması da mümkündür.

Bu alternatiflerin de ortodontistler ile görüşülmesi ve detaylı bilgi alınması yerinde olacaktır. Dudak-damak yarığına sahip olan çocuğunuzun 7-8 yaş civarında bir ortodontist muayenesine götürülmesi gerekmektedir. Ortodontist gerekli görürse hemen, gerek görmezse biraz daha ileri yaşlarda sizi tekrar tedaviye alacaktır.
Üst çeneyi genişletecek, öne alacak, dişleri düzeltecek tedaviler uygulayacaktır. Üst köpek dişleri genellikle yarık olan bölgede konumlanırlar. Bu sebeple köpek dişlerinin sürmesinde sorunlar yaşanabilir.

Ortodontist ve cerrahlar bu dişlerin sürme dönemleri yaklaştığında yarık bölgesine kemik ilavesi yaparlar. Bu konuda da hekimlerinize danışmanız gerekmektedir. .

Çene Eklemi Hastalıkları (TME)

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Çene Eklemi Hastalıkları (TME)

Çene eklemi vücudun en çok çalışan eklemlerinden biridir. Konuşma, çiğneme ve yutkunma gibi temel fonksiyonlar sırasında çene eklemi çalışır. Aynı zamanda birbirine bağlı ve simetrik bir denge içinde çalışmak zorunda olan vücuttaki tek eklemdir. Bu özellikleri ile insan hayatında çok önemli bir yere sahip olan çene ekleminin en küçük hastalığı insan hayatında çok önemli engellemelere, yeme içme konuşma problemlerine, dolayısıyla da hayat konforunda büyük bir düşüşe neden olur. 

Çene eklemi hastalıkları Çene eklemi birçok sistemik hastalık, kas ve iskelet sistemi hastalıklarından etkilenebilir, ancak en çok çene eklemi rahatsızlığı çene ve diş bozukluklarına bağlı kronik travmalardan dolayı oluşur.

Çene eklemi hastalıkları tedavisi Isırma, çiğneme, konuşma, esneme gibi fonksiyonlarda ağrı veya açmada kısıtlanma varsa tedavi yapılmalıdır.

Ortognatik Cerrahi

Ghizlane | TEDAVİLERİMİZ | Ortognatik Cerrahi

Ortognati kelimesi ortodonti ve çene anlamına gelen gnati kelimelerinin birleşimi ile oluşmuş bir kelimedir. Yani ortognatik cerrahi tedavisi genel olarak ortodontiyi ve çene cerrahisini kapsamaktadır.
Ortodontik tedavi sırasında dişler bulundukları çenelerin kemik kaideleri içinde hareket ettirililebilirler. Dişleri ancak etrafını saran kemik yapı içinde ile hareket ettirmek mümkündür. Dişleri kemik dışına taşımak ise dişeti problemlerine ve dişin sağlığının kötü etkilenmesine sebep olmaktadır.

Büyüme çağındaki bireylerde çene ortopedisi ile dişleri ve kemik yapıları belli sınırlar içinde doğru konumlarına almak mümkün iken, erişkin hastalarda dişlerin alt yapısını oluşturan kemik yapıdan kaynaklanan sorunların tedavisi yalnızca ortodontik tedavi ile yapılamamaktadır. Yani, yetişkin bir bireyde üst ve alt çene kemiklerinin birbirlerine veya kafatasının diğer yapılarına göre uyum, büyüklük ve simetri problemleri varsa, bu problemleri sadece ortodontik diş hareketleri ile çözmek mümkün değildir. Bu tip sorunların tedavisi, hatalı konumda olan kemiklere cerrahi müdahale ile  yapılır.

Blog&Haberler

Blog&Haberler

20 Kasım 2019 , Çarşamba
Lingual Ortodonti Nedir ?

Lingual ortodonti tedavisi ortodonti uzmanları tarafından yapılan diş teli tedavisidir. Aynı zamanda çene hastalıkları tedavisini de içine almaktadır...

DAHA FAZLA
5 Kasım 2019 , Salı
Çocuklar ve Gençler İçin Invisalign | Görünmeyen Şeffaf Diş Teli

Bu yazı Eskişehir Ortodontist Ghizlane Genç tarafından hasta bilgilendirme amaçlı olarak paylaşılmıştır...

DAHA FAZLA
2 Kasım 2019 , Cumartesi
Ortodontik Tedavide Diş Temizliği Nasıl Yapılır ?

Eskişehir Ortodonti Uzmanı Ghizlane Genç tarafından hasta bilgilendirme amaçlı yazılmıştır...

DAHA FAZLA

TÜM YAZILAR