Online Ön Randevu

Aşağıdaki formu doldurarak online ön randevu alabilirsiniz.

RANDEVU
AL

Ghizlane Blog | Ortodontik Tedavide Diş Temizliği Nasıl Yapılır ?
2 Kasım 2019 , Cumartesi
Ortodontik Tedavide Diş Temizliği Nasıl Yapılır ?

Eskişehir Ortodonti Uzmanı Ghizlane Genç tarafından hasta bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Ortodonti tedavisinde ağız ve diş Bakımı çok önemlidir.  Diş ve diş teli için ciddi anlamda bir ağız içi bakımı yapılması gerekmektedir.  Diş teli temizliği ağız içinde bir yabancı madde bulunmasından dolayı enfeksiyona açık olduğunu söylemek gerekir. Ağız içi bakımı,  çürüklerin oluşması ve diş etlerinde iltihaplanmaları önleyen bir durumdur.  Bu nedenle ağız içi temizliği ve bakımı özellikle diş teli tedavisi gören hastalar açısından son derece önemlidir.  Hatta normal koşullarda ağız için bakımından çok daha fazlası diş teli takılan hastalarda yapılması gerekmektedir.

 

Diş Teli Taktıran Hastalara Öneriler

Ortodonti tedavisi olan ve diş teli takan hastalar mutlaka her gün 2 kez dişlerini fırçalamalıdırlar. Hatta bu son derece önemlidir. Mümkünse diş fırçalarının sürekli yanında taşımaları en doğru yapılması gerekenlerden biridir.  Diş teli takan hastalarda dişler eğer düzenli temizlenmezse bakteri oluşumu çok çabuk gerçekleşir.  Ve bu bakteriler diş tellerinin üzerinde yoğunlaşır,  böyle olunca diş taşı oluşumu kaçınılmazdır.  Hatta çok daha ötesinde bu bakteriler diş eti iltihaplanmalarına ve çürüklere sebep olur.  Bundan dolayı diş düzenli olarak temizlenmeli,  diş taşları sık sık varsa plaklar temizletilmeli ve bunlara hasta mümkün olduğu kadar temizlik ve bakımla engel olması gerekmektedir.

 

Diş Teli Tedavisi Olan Hastalar Dişlerini Nasıl Fırçalamalı?

Ortodonti tedavi gören ve diş teli takan hastalar diş teli takıldıktan sonra mutlaka diş hekiminin önerilerini dikkate almadılar.  Diş teli takan hastaların diş fırçaları yumuşak uçlu ve küçük boyutlu diş fırçaları olmalıdır.  Bu durumda şarjlı diş fırçaları çok fazla önerilmemektedir.  Ancak bu durum da yine ortodonti uzmanı tarafından karar verilerek onun önerisi doğrultusunda kullanılabilir.  Dişleri fırçalarken çok hızlı,  sert darbelerle hareket etmemek gerekmektedir.  Bu durum diş tellerinin kopmasına sebep olabilir. Tellerin arasında bulunan lastikler bu darbeden etkilenerek düşebilir,  kopabilir.  Bu nedenle genellikle ortodonti tedavisinde diş teli kullananlar özellikle bunun için üretilen diş fırçalarını kullanmaları doğru olacaktır.  Normal koşullarda hastalar günde 3 kez dişlerini fırçalamalıdırlar.  Diş teli kullanan hastalar ise bundan fazlası, günde beş altı kere dişlerini fırçalamaları gerekmektedir.  Yemeklerden sonra dişler mutlaka fırçalanmalı ve diş tellerinin ara temizliği ve bakımı yapılmalıdır.  Bu düzenli olarak yapılmazsa hızla bakteri üremektedir. Özellikle gece yatmadan mutlaka ağız bakımı,  gargara,  diş fırçalama düzenli olarak yapılmalıdır.  Diş fırçalamasının ardından diş teli takan hastaların diş aralarına ulaşmak için mutlaka ara yüz fırçası kullanmaları gerekmektedir.  Ayrıca yine diş teli takan hastaların,  diş ipi kullanarak ağız içi bakımını çok daha fazla sağlamaları gerekmektedir.  Aynı zamanda bunlarla birlikte ağız gargaraları da kullanılmalıdır.

 

Diş Teli Takan Hastalarda Ağız İçi Temizliğinde Hangi Ürünler Kullanılmalıdır?

Diş teli takan hastalarda yani ortodonti tedavisi gören hastalarda kullanılan diş fırçaları yumuşak ve bunun için üretilmiş özel diş fırçalar olmalıdır. Diş fırçalamanın yanı sıra ağız bakım suları,  gargara en az günde 2 kez yapılması gerekmektedir. Kullanılan ürünler ortodonti hekimine danışılarak kullanılması gerekmektedir.  Diş temizliği için diş fırçası veya ağız içi gargaraları,  mutlaka floridli olması gerekmektedir.  Diş ipi ve ara yüz fırçası,  mutlaka diş teli taktıran hastalarda kullanılmak zorundadır.  Ara yüz fırçası ile diş teli, braketlerin arası ve diş tellerinin aralarına mutlaka ulaşıp araları tartar ve diş taşlarından temizlemek gerekmektedir.  Bu sık sık yapıldığında bu bölgelerde diş taşı ve tartar oluşması önlenir.

15 Ocak 2021 , Cuma
Ortodontik Tedavi Kimlere Gerekli?

Ortodontik tedavi, kalıcı dişlerin düzgün çıkmasını sağlamanın gerekli olduğu zamanlarda uygulanabilir. Yedi yaşından itibaren başlayan ortodontik tedavi, gençlerde ve yetişkinlerde de ihtiyaç duyulduğu takdirde uygulanır.

DAHA FAZLA
15 Ocak 2021 , Cuma
Telsiz Ortodonti Nedir?

Telsiz ortodonti olarak bilinen invisalign teknolojisi sayesinde çapraşık dişler braket kullanılmadan görünmez şeffaf plaklar ile düzeltilmektedir.

DAHA FAZLA

DAHA FAZLA YÜKLE