Online Ön Randevu

Aşağıdaki formu doldurarak online ön randevu alabilirsiniz.

RANDEVU
AL

Ghizlane Blog | Ortognatik Cerahi ( Çene Cerrahisi ) Hakkında Bilmeniz Gerekenler
22 Mart 2020 , Pazar
Ortognatik Cerahi ( Çene Cerrahisi ) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eskişehir Ortodontist Ghizlane Genç tarafından hasta bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Ağız ve diş sağlığına ilişkin belki de en sık görülen problemler olan yanlış diş dizilimleri ve çene bozuklukları, özel tedavi yöntemleri sayesinde rahatlıkla çözüme kavuşturulabiliyor. Gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar, hemen her tedavi sürecini giderek daha kolay hale getiriyor. Böylesi bir cerrahi alanı olan ortognatik cerrahi de sonuçları sayesinde yüz güldürüyor. Ortodonti tedavileri ile birlikte planlanabilecek ortognatik cerrahi işlemleri, süreç sonucunda bütüncül bir fayda sağlamış oluyor. 

Ortognatik Cerrahi (Çene Cerrahisi) Nedir?

Çenelerde görülen yapısal bozukluklar ya da çene konumlarında görülen yanlışlıkların tedavisi, ortognatik cerrahi dalı altında gerçekleştiriliyor. Temel olarak çene cerrahisi olarak çevrilebilecek ortognatik cerrahi alt ve üst çenenin birbirleri ile ilişkisinin yanı sıra diş ve çeneler arasındaki ilişkilerin de sağlıklı bir hal almasına olanak tanıyor. Yani çenede bulunan her türlü problem, ortognatik cerahi ile çözülüyor. Ortognatik cerrahi sonrası hem fonksiyonel yarar görülürken hem de estetik görünüme de katkı sağlanıyor.

Ortodonti ile Ortognatik Cerrahi Ayrı İşlemler Midir?

Ortodonti ile ortognatik cerrahi arasında büyük farkların olduğu ancak yapılan tedavilerin her iki cerrahi alanı da kapsayabileceği söylenebilir. Genel itibarıyla dişlerdeki dizilim problemleri ya da konum sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler ortodonti başlığı altında toplanıyor. Ortognatik cerrahi ise çene bozukluklarına odaklanıyor. Ortognatik tedavilerde ortodontistler ile ortak bir çalışma yapılabileceği gibi ortodontik tedavilerde de ortognatik uzmanları görev alabiliyor.

Ortognatik Cerrahi İşlemleri Riskli Midir?

Cerrahi her operasyonda olduğu gibi ortognatik cerrahi işlemlerinde de riskin sıfır olduğu söylenemiyor ancak genel anestezi yapılarak gerçekleştirilen bu işlemler, hastaya herhangi bir ağrı yaşatmıyor. Alanında uzman diş hekimlerine başvurulması, ortognatik cerrahi işlemlerinde de şiddetle tavsiye ediliyor. Ameliyat öncesinde, ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında yapmanız/yapmamanız gereken şeyler size söylenecektir. Tüm bu uyarılara uymanız halinde ortognatik cerrahi işlemlerinden korkmanızı gerektirecek herhangi bir durum bulunmuyor.

Çene Ameliyatı Sonrası Beni Neler Bekler?

Ameliyat sonrasında verilen ağrı kesiciler ağrıyı minimum seviyeye indiriyor. Genellikle bir günlük bir dinlenme süresi öngörülüyor ve hasta, ameliyattan bir gün sonra taburcu olabiliyor. İlk günlerde hafif ağrılar görülebiliyor ancak bu durum da giderek ortadan kalkıyor. Ameliyattan sonraki ilk bir hafta özel aparatlar sayesinde kemik kaynaşması sağlanıyor. Kısa bir süreliğine yalnızca sıvı ile beslenmeniz gerekirken sonraları bu kısıtlama da kalmıyor. İlk kontrolün ardından uzman diş hekimlerinizin önereceği çene egzersizleri sonucunda hayatınıza daha sağlıklı bir şekilde devam etmeniz sağlanıyor.

22 Mart 2020 , Pazar
Ortognatik Cerahi ( Çene Cerrahisi ) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağız ve diş sağlığına ilişkin belki de en sık görülen problemler olan yanlış diş dizilimleri ve çene bozuklukları, özel tedavi yöntemleri sayesinde rahatlıkla çözüme kavuşturulabiliyor.

DAHA FAZLA
22 Mart 2020 , Pazar
Dijital Eklem Splinti Nedir ?

Genellikle çene ağrısı sonrasında doktora gidildiğinde teşhis koyulan bir rahatsızlık olan çene eklemi hastalıkları ağzın tek tarafında görülebileceği gibi her iki tarafta da oluşabilir.

DAHA FAZLA

DAHA FAZLA YÜKLE